top of page

Buhar Distilasyonu ile Ucucu Aromatik Yağ Üretimi

Güncelleme tarihi: 10 May 2023


Buhar distilasyonu sistemi ile uçucu bitkisel yağ üretim metodunun Naturalis Olea Doğal Bitkisel Yağlar markamızda uygulaması hakkında bilgileri paylaşacağız. Bitkilerin çiçek , kök ve yapraklarından uçucu bitkisel yağ elde etmek için kullanılan yaygın bir metoddur. Uçucu yağ üretiminde dünyada en yaygın olan bu metod az tehlikeli ve ekonomik üretim metodlarından bir tanesidir.

  • Uçucu yağı elde edilen bitki kısımları hazırlanır.Bu metodda bitkinin tamamen kuru olmasına gerek yoktur. Yaş olarak uygulanması yağ verimi için etkilidir. Kuru bitkinin distile edilmesi yağın kalitesi için verimlidir. Bitki yaprak veya çiçekli kısımları yabancı bitkilerden ayıklanır.

  • Bu yöntemle bitkisel uçucu yağ elde etmek için Buhar distilasyonu düzeneğine sahip olmanız gerekmektedir.

  • Bu düzenek buhar kazanı, ısıtma sistemi, ayrımsal damıtma sistemi gibi üniteleri bünyesinde bulundurmalıdır.

  • Buhar distilasyonu düzeneğine bitki kapasitesi kadar doldurulur. Bitkinin uçucu bileşenlerinin buharlaşma ısısı tespit edilerek bitkiye sistemde su buharı empoze edilir.

  • Bitkinin kazan boyu boyunca bünyesinden su buharı geçerek, geçtiği sürede , bitkide çözünen uçucu bileşenleri bünyesinde katar.

  • Daha sonra buhar kazandan ayrılarak, yoğunlaştırılarak geri su halini alır.

  • Yoğunlaşma ısısı farkından yararlanıldığı için ve yoğunlaşma ısısı farklı olan uçucu bileşenler , su buharından önce veya sonra yoğunlaştığı için uçucu yağ bir tarafa , su bi tarafa ayrılmaktadır.

  • Bu ayırma işlemi bazı bitkilerde ayrımsal damıtma işlemi ile de sepere edilebilir. Bazı bitki yağlarında ise direk yoğunlaşma farkından yararlanılarak yapılabilir.

  • Ayrışma işlemi tamamlandığında bitkinin uçucu yağı ve aromatik bitki suyu elde edilmiştir.

Bu bağlamda dikkat etmemiz gereken bir konuya yer vermek istiyorum. Buhar distilasyonu ile üretilen uçucu yağlarla birlikte ortaya çıkan aromatik bitki suyu %100 bitkinin özsuyu değildir. Adı üzerinde olduğu gibi AROMATİK bitki suyudur. Aromatik bitki suları bitki özlerinden bünyesinde % 5 ve altında ihtiva eder. Bitki öz suyu ile aromatik bitki suları karıştırılmamalıdır. Çünkü sisteme zaten verilen su mevcuttur. Bu su buhar olarak bitkiden geçerek geri yoğunlaştırıldığı için çok az oranda bitki özsuyunu bünyesine katar. Gerçek bitki öz suyu dediğimiz olay ise nem tayin cihazlarıyla ölçtüğümüz bitkideki nem oranına eşittir. Bitki öz suları ekstrakdiyon metodları ile elde edilir. Ve oran olarak bitkinin nem oranına eşittir.


Kredi kartı ile perakende ürünlerimizden satın almak isterseniz Bitkisel Yağlar e-mağazamızı ziyaret edebilir, güvenle alışveriş yapabilirsiniz.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Yağlar

Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page